Úzkostná porucha v dnešní uspěchané době trápí stále více lidí

Nejen klasická civilizační onemocnění, jako diabetes nebo rakovina, trápí občany 21. století. Ke slovu se dostávají stále častěji i duševní obtíže, které mají silný vliv i na fyzické zdraví. Nakonec, pokud je nemocná duše, trpí celé tělo, toť poučka, o níž věděli už antičtí lékaři, nemající k dispozici moderní vědecké poznatky.

V čem se vlastně projevuje takzvaná generalizovaná úzkostná porucha? Je možné dostat ji pod kontrolu? V každém případě, čím dříve se začne s léčbou, tím lepší výsledky pak lze očekávat, snad jako u většiny různých dalších onemocnění.

Vliv na imunitu je často hodně podceňován…

Když někoho trápí například časté střevní potíže, silné bolesti hlavy nebo špatný spánek, může tu být úzké propojení právě s tímto problémem. Generalizovaná úzkostná porucha postihuje výrazně častěji ženy a stavy s ní spojené bývají na denním pořádku. Slabá sebedůvěra, neurčitý pocit viny nebo také očekávání hrozných věcí.

Něco se stalo – nebo brzy stane – a nepůjde o nic příjemného, následkem čehož pak slábne imunita. Dostavit se může i závislost na návykových látkách, kdy první místo v žebříčku oblíbenosti drží tradičně i alkohol. Léčba je složitá a dlouhá, bude také nutné užívat určitá léčiva, alespoň v těžších fázích. Dechová terapie je také důležitá, neboť navozuje klid a stav spojený s meditací.

Neléčené stavy jsou doslova celoživotním peklem

Tedy, jak léčit úzkostnou poruchu? Důležité je odhalit ji co nejdříve, což nebývá vůbec snadné. Pak nastupuje behaviorální psychologie, tedy snaha vyřešit příčinu a tím pádem i výrazně pokročit v celkové léčbě. Pomohou ale například i dechová cvičení. Samotná panická porucha může procházet různými fázemi a panická ataka trvá obvykle řádově „jen“ minuty. Přitom jí běžně trpí lidé, kteří jinak vedou běžný a průměrný život.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist