Jak se zdravě opálit

Jak se zdravě opálit
4.3 (85%) 4 votes

Slunečných dnů nám aktuálně přibývá, a my tak stále častěji vystavujeme svá těla slunečním paprskům. Bronzová kůže je totiž esteticky přitažlivá, a i hřejivé sluneční paprsky působí příjemně relaxačně. Slunce ale může být i nebezpečné, proto dbejte na dostatečnou ochranu a s délkou pobytu na slunci to nepřehánějte.

Rizika versus pozitiva opalování

Ochrana kůže před slunečními paprsky je nesmírně důležitá, neboť v případě jejího podcenění hrozí nejen předčasné stárnutí kůže a ztráta její elasticity, ale potenciálně i vznik nádorů. Projevit se přitom mnohá poškození mohou až po letech. Opalování v rozumné míře je ale naopak prospěšné, neboť působením slunečních paprsků se v kůži vytváří potřebný vitamin D. Mimo to slunce pozitivně působí na kardiovaskulární systém, zmírňuje stres, eliminuje nespavost, a také posiluje imunitní systém.

Chraňte se každý den

Většina z nás myslí na ochranné přípravky jen v létě, mnohdy dokonce pouze na dovolené u moře. Chránit proti slunečním paprskům byste se ale měli za slunečných dnů neustále, byť při procházce se psem, na výletě, nebo při práci na zahrádce. V našich podmínkách pochopitelně mnohým postačí i nižší ochranný faktor, zohlednit byste ale měli kromě podnebí i délku pobytu na slunci nebo citlivost vaší pokožky. Ideální je pak také používání přípravků po opalování, které pomohou pokožce se zregenerovat.

Začněte pomalu

Při opalování začněte vždy nejprve kratšími pobyty na nepříliš ostrém slunci, a postupně „dávky“ zvyšujte. Rozhodně nezkoušejte například po zimě vyrazit za sluncem k moři a strávit celý den opalováním. Zbytek pobytu byste si totiž pouze na hotelovém pokoji opečovávali poškozenou kůži.

Přes poledne volte raději stín

Okolo dvanácté hodiny není vhodné zdržovat se na přímém slunci vůbec, a je jedno, jestli jste u rybníka v tuzemsku, nebo u moře. V poledne je ultrafialové záření nejintenzivnější, a nebezpečí poškození kůže největší. Mimo poledne pak přizpůsobte délku pobytu na slunci citlivosti kůže. Je-li velmi citlivá, postačí i deset minut. Maximální doba pobytu na přímém slunci by ale nikdy neměla přesáhnout 45 minut. Po uplynutí této doby jděte raději na chvíli do stínu, kde se mimochodem také bez potíží opálíte.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist