Kojen je pro všechna miminka nejpřirozenější způsob přijímání potravy. Někdy se ale může stát, že maminka nemůže své dítě kojit. V takovém případě nastupuje umělá výživa kojenců. Co se za tím všechno skrývá?
Přirozená výživa zaručuje miminku dostatek obranných látek, prohlubuje vztah s maminkou a snižuje riziko vzniku alergií a dalších nemocí. Umělá výživa toto všechno samozřejmě nahradit nemůže, ale stejně dnes můžeme našim nejmenším nabídnout kvalitnější stravu než dříve.
Jak se liší mateřské mléko a kravské náhražky?
Mateřské mléko se během stárnutí dítěte mění. Ihned po porodu je doslova nadopované protilátkami a pomáhá tak ochraňovat miminko před bakteriemi, není však tolik výživné. Během dalších týdnů obsahuje látky, které pomáhají připravit kojenecká střeva na příjem plnohodnotného mateřského mléka. To obsahuje mnohem více prospěšných bílkovin mastných nenasycených kyselin, které přispívají k rozvoji mozku.
Proto je důležité dodržovat u náhražek doporučený věk. I umělá výživa kojenců totiž alespoň v základní míře reflektuje složení mateřského mléka a obsahuje právě ty látky, které miminko v danou dobu potřebuje.
Věděla jste, že se mléko mění i v průběhu kojení? Na začátku je řidší a slouží k uhašení žízně. Ke konci je naopak hustější a obsahuje více výživných látek.
Kravské náhražky bohužel ještě neobsahují zmíněné protilátky, enzymy a další látky, které vytváří tělo maminky. Moderní věda je zkrátka ještě neumí nahradit. Kravské náhražky mají však navíc některé látky (to je způsobené tím, že trávení přežvýkavců je odlišné od našeho). Ty nemusí být pro malého kojence to nejlepší, a proto se mléčná výživa ještě upravuje.
Připravte si peněženku…
Umělá výživa není levnou záležitostí. I to by mohl být jeden z důvodů, proč raději své dítě normálně kojit. Kravské náhražky včetně potřebného vybavení totiž mohou vyjít až na tisíce měsíčně. Jedním ze způsobů, jak tuto částku snížit, je nakupovat na internetu. Například na Feedo.cz seženete doporučované kojenecké mléko Beba (800 g) za 419 Kč. Oproti některým kamenným obchodům je tak možné na jednom balení ušetřit i stokorunu.
Když je miminko alergické
Ani těm nejmenším se bohužel někdy nevyhnou alergie. Pokud maminka nekojí a dítě nemůže přijímat běžnou umělou mléčnou výživu, nastupují tu hypoalergenní mléka. Ta obsahují například naštěpené bílkoviny, které alergickým dětem mohou způsobovat problémy. Je tak pro snazší mléko strávit.