7 zásad, jak správně použít pepřový sprej + soutěž o jeho získání

Jelikož máme v ČR poměrně pohodové zákony v této sféře (tj. co se týká možnosti použít k sebeobraně pepřový sprej), na rozdíl třeba od takového Německa, kde si „civil“ pořídí tak maximálně sprej na psy, přímo se samozřejmě nabízí této výhody využít. Sprej má totiž jedno velké trumfové eso v záloze – na rozdíl od jiných běžných typů sebeobranných prostředků (nůž, elektrický paralyzér, …) má tento větší mířený dosah (tj. taková vzdálenost, kdy ještě spolehlivě trefíte hlavu a podle typu trysky jde cca o 1-3 metru).

1. Výběr správné účinné látky

Když si budete vybírat sprej pro ochranu vlastní (anebo své rodiny), pak pamatujte na to, že by měl být výhradně typu OC (zkratka pro Oleoresin Capsicium, což je ona známá látka způsobující pálivost u chilli). Pepřový sprej je sice nazývaný „pepřový sprej“ anebo také zkráceně „pepřák“, ale s pepřem nemá dnes absolutně nic společného (a paradoxně ani nikdy nic neměl): najdete v něm totiž směs chilli a alkoholu (ten slouží pro dokonalé rozpuštění a posléze i aplikaci olejovité OC látky z chilli).

Za oné konstelace, že váš zrak padne na látku typu „CN“, tak ten nekupujte, jelikož jde o běžný „slzný plyn“ či také „slzák“ používaný mimo jiné (dříve) i policisty na rozhánění agresivních davů. Ten je dnes ale brán spíše jako méně účinný nežli OC a snadno ovlivnitelný větrem, takže aktuálně jedině OC!

I když možná někde uvidíte, že je na něčem napsáno „nervově paralyzační látka“, tak to je samozřejmě hloupost, jelikož tyto bojové látky se nedostanou z armády ven a přísně se tam hlídají, takže nejspíše půjde o CN, ale jen přeznačený na líbivější obal, je to samozřejmě klamání důvěřivého zákazníka.

2. Výběr správné váhy

I když ženy většinou zvolí automaticky ten nejmenší typ s obsahem 10-15 ml ve tvaru rtěnky či malého parfému, není k tomu důvod, naopak, měli byste zcela rozhodně sáhnout minimálně po „střední ráži“ – to jest obsahu 40-50 ml. Jde o to, že čím méně účinné látky v něm je, tak tím menší má samozřejmě i dosah, trvání a tím slabší je i proud (očekávejte že v závislosti na velikosti pepřového spreje a typu trysky budete mít sprej aktivní na vzdálenost 1-3 metry po 3-6 sekund). Nemluvě o tom, že s 10-15 ml musíte opravdu hodně dobře mířit, abyste trefili protivníkův obličej…

Větší modely (tedy nad těch zhruba 40-50 ml včetně) mívají také klip na opasek, takže se dají díky němu nosit velmi pohodlně a přitom skrytě pod šaty. Lze ovšem sáhnout i po speciálním pouzdru na pepřové spreje, jenž je k nerozeznání tvarem i velikostí od běžného pouzdra na mobily.

3. Výběr správného tvaru trysky

Dnes se dá typicky na trhu narazit na trojici základních tvarů trysky: „Jet“ (paprsek), „Pěna“/„Gel“ a „Fog“/„Spray“ (běžný sprej). Typ „Jet“ je nejvíce odolný na vítr a jde i o model s největším přesným dosahem. Model „Pěna“/„Gel“ je zlatou střední třídou mezi sprejem běžným a kouskem typu „Jet“ (nejlepší je proto ale maximálně někde na krátkou až střední vzdálenost) a typ „Spray“/„Fog“ je zase perfektní na blízko a v tom, že látku rychle a nejlépe rozptýlí (což usnadňuje její proniknutí) na větší plochu (s možností zasažení klidně i více cílů vedle sebe), zase je ale velmi náchylný na jakýkoliv vítr a právě „Fog“ se nejsnáze i obrátí proti vám.

Jaký typ nosit? Upřímně řečeno, doporučujeme si pořídit všechny v nejlevnější podobě a zkusit, jaký vám takříkajíc „sedí“ a stoprocentně plní vaše očekávání. Není špatné ani dva typy zkombinovat (kupříkladu na levé straně nosit „Jet“ na zvířata v přírodě a na pravé „Fog“ do uzavřených prostor a na zvířata ve městě).

4. Počítejte s nutností po jeho použití rychle reagovat

Nezapomínejte na to, že když se během své vlastní aktivní sebeobrany za použití pepřového spreje potřísníte jeho aktivní látkou, nesmíte si jí nikdy ale skutečně NIKDY vytírat ani z očí ani z kůže, protože tím jen urychlíte její vstřebání! Oči je nutné propláchnout proudem vody a kůži omýt mýdlem a tradičně vysušit ručníkem, popřípadě počkat pár desítek (pozor, velmi, VELMI nepříjemných!) desítek minut, až se vám vrátí zrak a přestanete kašlat.

Pokud se zdá, že na vašeho útočníka sprej nefunguje (tj. pokud stihl zadržet dech a zavřít oči), pak radíme ihned po nastříkání účinné látky na jeho obličej buď VELMI rychle utéct (musíte sama zvážit, zda je ale vůbec bezpečné vystavit útočníkovi při útěku vaše záda), popřípadě nějak útočníka dorazit/znehybnit v té vteřině, kdy si protírá oči/má je chvilku zavřené (bohatě postačí útok kopem vaší nohy zepředu na koleno protivníka, nepotěší jej jistě ani kámen ve vaší kabelce, jinými slovy, braňte se tak dlouho, dokud nebude ležet na zemi!).

5. Seznamte se s pojistkou ještě před použitím

Drtivá většina modelů na dnešním trhu disponuje standardně pojistkou, která ale není nic složitého – prostě ji jen promáčknete prstem / palcem při použití spreje a je to. Na druhou stranu, mohou se vyskytovat modely, jenž vyžadují složitější manipulaci (všelijaké šroubování + poloviční otáčení namátkou), což je akce, která ve stresu nemusí vyhovovat každému – zvolte si proto takový typ pojistky, jaký vám nejlépe „sedne“ (doslova).

6. Praktikovat neustále politiku své aktivní sebeobrany

Když už máte pepřový sprej, neznamená to, že byste měli zcela rezignovat i na svoji další pasivní sebeobranu – ba naopak! To nejlepší co pro sebe můžete udělat, je nebýt na místě útoku, tedy chovat se tak, abyste se nevystavovala žádnému nebezpečí ideálně: raději delší cesta, jak zkratka beze světla, vyhýbání se hloučkům opilců, do podezřelých míst nošení sportovních bot pro snadnější útěk, …

A úplně nejlepší by pak bylo zkombinovat pepřový sprej (jakožto sebeobrannou zbraň s delším dosahem) se sebeobrannou zbraní s kratším dosahem (ideální je něco jako nejmenší a nejlehčí kovový teleskopický obušek či něco podobného, jenž obratem přerazí jakoukoliv končetinu u útočníka). Váš útočník je nemilosrdný a chce vám uškodit, dokonce možná i zabít, takže líto vám ho jistě být nemusí a šetřit jej také netřeba (samozřejmě v rámci zákonů pro nutnou obranu platících v ČR – a hlavně o tom, že obrana (mimo jiné – viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Nutn%C3%A1_obrana) nesmí být zcela zjevně nepřiměřená útoku (útočník zařve pár narážek na váš hezký zadeček a vy jej přejedete autem).

7. Použít pepřový sprej v pravý čas

Aby byl pepřový sprej skutečně maximálně účinný, neměl by si být útočník vědomý do poslední vteřiny, že jej máte, aby nestihl nijak reagovat na blížící se aktivní látku do jeho očí. Vyhněte se proto jakémukoliv hrození sprejem, náznakům, že jej na něj použijete apod. Rovněž neuškodí, když se před zkušeným kriminálníkem natočíte tak, aby neviděl, jak si saháte na druhé straně těla pro pepřový sprej do kapsy/k opasku, jelikož to je pro něj samozřejmě jasný signál, že se něco chystá.

U zvířat je to celkem logicky jedno, že ano…

Jak mohu podobný sprej získat v soutěži?

Magazín www.chytrezeny.cz ve spolupráci s poskytovatelem veškerého vybavení pro jakékoliv venkovní akce všech věkových skupin top-armyshop.cz společně připravili soutěž pro čtenáře, v jejímž rámci je možné získat poukaz na nákup zboží v jeho e-shopu!

 

Odpovězte správně na následující otázky a pak čekejte na slosování. Odpovědi zašlete na e-mail info@bydletespokojene.cz, nejpozději do 1.11.2017. Výherce získá poukaz na nákup zboží v e-shopu v hodnotě 500 Kč.

 

  1. Kolik je dnes základních tvarů trysky pepřových sprejů (dá se dočíst v tomto článku)?
    1. 2
    2. 3
    3. 4
  2. Jak se jmenuje tradiční výrobce pepřových sprejů (lze najít na stránkách e-shopu)
    1. Sabre red
    2. Sabre green
    3. Sabre black

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist