Kombinace barev v bytě – Rady, tipy a triky

foto: IKEA

foto: IKEA

Otázka barevného sladění interiéru je jednou ze stěžejních, pokud se chystáte měnit design bytu, či některého z jednotlivých pokojů. Barvy totiž významně ovlivní dojem, který z místnosti budete mít, a také pocit, který vám bude pokoj předávat. Proto v žádném případě nestačí, že se vám zrovna zalíbila nějaká kolonka ve vzorníku – barvy volte s rozmyslem, a respektujte základní pravidla pro kombinace barev.

Zajímejte se o význam barev

Pokud jde o barvy pro interiér, neexistuje žádný univerzální klíč, podle kterého byste mohli roztřídit barvy na „dobré“ a „špatné“ Faktem pouze je, že každá z barev k nám jistým způsobem promlouvá a předává nám určitou náladu. A právě podle toho, jakou náladou byste chtěli prodchnout vybranou místnost a potažmo ji také načerpat, byste měli barvy vybírat.

Co vyjadřují barvy

Žlutá je barva tvůrčí, barva optimismu a intelektu. Ideálně se hodí pro pracovny či dětské pokoje, kde vhodně stimuluje aktivitu fyzickou i duševní.

Červená je barva vysoce energická, která burcuje k aktivitě, představuje sílu i vášeň. Vhodná je všude tam, kde chcete udržet pozornost a vyburcovat aktivitu – ať už jde o ložnici, nebo obývací pokoj.

Modrá barva uklidňuje, ale zároveň inspiruje. Ideální je zejména pro ložnice, či koupelny, kde maximalizuje relaxační efekt.

Zelená je (podobně jako modrá) barvou uklidňující, která ale navíc předává přírodní energii a podporuje mysl. Opět se skvěle hodí pro ložnice, ale také obývací pokoje.

Fialová v sobě ukrývá dynamičnost a statečnost společně s podtóny tajemství a mystiky. Láká k meditaci a duchovnímu rozvoji, proto je vhodná především pro pracovny, obývací pokoje či ložnice.

Oranžová barva vyvolává pocit pozornosti a prozáření prostoru. Dobře se proto hodí do dětských a obývacích pokojů, kde v umírněné míře nabádá k aktivitě.

Bílá barva symbolizuje čistotu a je zcela v souladu s aktuálním trendem minimalismu. Její výhodou je přitom také schopnost opticky zvětšovat prostor i snadná kombinovatelnost s dalšími barvami. Na člověka působí klidným neutrálním dojmem a lehkostí, takže je vhodná pro jakoukoliv místnost.

Jak správně kombinovat

foto: IKEA

foto: IKEA

Výběrem vhodných barev podle jejich povahy ale zdaleka záležitost barevné výbavy interiéru nekončí. Opticky se totiž ne všechny barvy navzájem k sobě hodí, a proto je potřeba dodržet ještě i pravidlo korespondujících tónů, zejména pokud jich chcete v jedné místnosti kombinovat hned několik. Základem výběru barev pro interiér by měl být výběr dominantní barvy, která bude odpovídat zamýšlenému vyznění prostoru. Tu pak můžete vhodně doplňovat prvky v barvách k této barvě analogických a komplementárních.

K určení analogických a komplementárních barev vám poslouží barevný kruh s dvanácti barvami, na kterém si najdete barvu nejvíce podobnou vámi zvolené dominantní barvě. Barvy analogické najdete na barevném kruhu vedle vámi zvolené barvy, a to na každé straně jednu. Například u středně modré je to tyrkysová a tmavě modrá, u žluté světle zelená a okrová. Komplementární barvu, která nabízí možnost pestřejší barevné kombinace, pak najdete na protější straně kruhu, přímo naproti vaší barvě. Například u fialové to znamená žlutou, u středně modré oranžovou, a u středně zelené červenou. Tyto kombinace jsou však již skutečně výrazně pestré, proto si dávejte pozor na překombinování a přílišnou extravaganci, zejména pokud plánujete pro interiér velké množství prvků v komplementárních barvách.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist