„Protonová léčba mi zachránila oko“, říká Eva, pacientka Protonového centra v Praze

Paní Eva se s námi podělila o svůj příběh s protonovou léčbou zhoubného nádoru v nosní dutině

Příběh protonové léčby paní Evy začal jednoho všedního dne. Venku pršelo, a tak se jí ani moc nechtělo do práce, ještě rychle poklidila, rozloučila se s manželem, v předsíni se předklonila, aby si zavázala tkaničku od bot a v tom se jí spustila krev z nosu. „Nic mne nebolelo, jen ta krev nešla asi dvacet minut zastavit“ vzpomíná drobná 50tiletá žena. Eva vyrazila k praktickému lékaři, ten ji odeslal na ORL, proběhla vyšetření na CT a MRI, odběr vzorků na biopsii a po pár dnech už bylo jasno. Primář sdělil Evě výsledek: agresivní zhoubný nádor v nosní dutině. Nečekanou diagnózu doplnil varováním, že nádor musí okamžitě ven a Eva tím pádem okamžitě na operaci. „Byla jsem v šoku, na tenhle fakt jsem připravená nebyla, ale co jsem měla dělat, jak mi to pomalu docházelo, říkala jsem si, už to tak prostě je, tak to musím zvládnout“.

Teprve po operaci, která proběhla bez problémů i bez viditelných jizev, protože nádor se odstraňoval nosní dutinou, se začala Eva starat o další průběh léčby. O metodách léčby rakoviny moc informací neměla, a proto byla překvapená, když jí lékařka na onkologii v nemocnici řekla, že za půl hodiny jí budou volat z Protonového centra. „Nevěděla jsem vůbec o co jde, ale paní doktorka mi vysvětlila, že je třeba v dalším kroku místo, kde byl nádor, ozářit a že existuje účinná a šetrná metoda, která se podle ní přesně hodí na můj stav a že konzultovala tu možnost s Protonovým centrem v Praze a domluvila se, že mi nějaká paní z oddělení péče o pacienty zavolá a se vším mi pomůže. A tak to taky bylo, zavolala mi taková milá slečna, všechno mi vysvětlila a dohodla se mnou termín vstupního vyšetření u pana primáře. Ten potvrdil, že mě protonem můžou léčit, a tak jsem začala léčbu. Do Prahy jsem jezdila každý den kromě víkendů dva měsíce, měla jsem celkem 37 frakcí ozáření. Když jsem poslouchala některé pacienty, jak dlouho jim léčbu schvalovali a co všechno museli absolvovat, tak jsem pochopila, že jsem asi měla štěstí na doktory i na pojišťovnu, protože za mne všechno dojednali a já jen dostala termín“.

Její průběh si statečná pacientka pochvaluje: „Všichni se o mne starali, všechno mi zodpověděli, léčba nebolela, jen někdy jsem byla unavená a jindy zase plná energie. Jediné, co teď musím doléčit je zánět spojivek, ale zrak mi právě protonový paprsek dokázal zachránit“.

Teprve až v konci léčby se totiž Eva dozvěděla, že při jiném způsobu ozáření by o jedno oko s velkou pravděpodobností přišla, a to byl taky ten důvod, proč ošetřující onkoložka doporučila právě protonovou léčbu, jejíž výhodou je fakt, že paprsek dokáže zacílit přímo na nádor, a to dokonce v blízkosti tak citlivých struktur jako jsou třeba zrakové nervy.

Oproti konvenční radioterapii snižuje protonová léčba zátěž na okolní tkáně až o polovinu a umožňuje maximálně zachovat kvalitu zraku, sluchu, intelektuálních a endokrinních funkcí.

Nádory v oblasti hlavy a krku jsou díky uložení nádoru vážným onemocněním. V České republice je zjištěno zhruba 2 500 nových případů za rok, přičemž pětileté přežití pacientů se pohybuje mezi 50 % a 60 %.  K primární radioterapii je indikováno 70 % – 85 % všech pacientů. Při srovnání konvenční fotonové a nejmodernější protonové radioterapie je jasným benefitem pro pacienta snížení zátěže zdravých tkání a zvýšení dávky do nádorového ložiska.

V případě nutnosti radioterapeutické léčby je doporučeno indikovat protonovou léčbu dle doporučení Odborné rady PTC pod vedením 1. Lékařské Fakulty UK a to minimálně 230 pacientům v ČR ročně, což je přibližně 10 % všech nově diagnostikovaných nádorů ORL oblasti“, dodává MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D., ředitel zdravotního úseku Protonové centra v Praze.

Protonové centrum v Praze slouží především českým pacientům, kteří tvoří 80 %. Skvělé výsledky i nadstandardní péče, kterou PTC nabízí všem českým klientům je důvodem, proč je centrum vyhledávaným i pacienty a lékaři ze zahraničí.  Největší zahraniční skupinu tvoří Slováci, Poláci a Britové. V PTC se léčili i pacienti z dalších 25 zemí světa. Protonová léčba je vhodná pro léčbu nádorů u dětí a u dospělých pro nádory mozku, hlavy a krku, jícnu, plic, prsou, lymfomy, nádory prostaty a v některých případech i slinivky břišní. Spektrum diagnóz vhodných pro protony se neustále rozšiřuje, přičemž nejžádanější léčbou v Protonovém centru, stejně jako ve všech ostatních centrech ve světě, je léčba rakoviny prostaty, se kterou přichází více jak 45 % pacientů.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist