Účinků konopných mastí si lidstvo dopřává nejméně 5 tisíc let a existuje pro to řada velmi dobrých důvodů. Znáte alespoň nějaké?

Příznivých účinků konopných mastí na lidské zdraví si všimli již naši dávní předci a to přinejmenším 3 tisíce let před naším letopočtem. Taková mast, je-li správně připravena, dokáže člověku ulevit od nejrůznějších bolestí, hojí spáleniny, likviduje záněty a velmi efektivně bojuje hned s celou škálou kožních chorob. Některé z těchto nemocí dnes probereme trochu podrobněji a řekneme si také, čím je vysoká účinnost konopných medikamentů vlastně způsobena. A nezapomeneme přidat jeden jednoduchý recept na přípravu domácího mazání vyrobeného právě z rostliny s latinským označením Cannabis sativa.

Účinkují konopné masti pouze na člověka?

Jak jsme se zmínili hned v úvodu, konopí je rostlina, kterou lidé využívají k léčebným účelům nejméně 5 000 let. Mnohem déle si však jejích příznivých účinků dopřávají zvířata. Že vás to překvapuje? Nemělo by. Lidé i zvířata mají totiž jedno společné. Je to tzv. endokanabinoidní systém, který se vyvíjel po miliony let. Ten reguluje životně důležité pochody v těle, a pokud nefunguje správně, organismus onemocní. Látky nacházející se v konopí (tzv. kanabinoidy) dovedou tento systém velmi efektivně „opravit“. To je ten důvod, díky němuž jsou přípravky s obsahem této rostliny tak mimořádně účinné, a to nejen v případě člověka, ale též u zvířat.

Vašemu psovi raději konopí nedávejte!

Pokud tedy padla otázka, zda může například konopná mast účinkovat nejen u lidí, pak zní odpověď ANO! S trochou nadsázky jí můžete kupříkladu vašemu stárnoucímu artróznímu psovi začít mazat klouby a je vcelku pravděpodobné, že se mu po nějaké době uleví.

Ale teď vážně. Protože si zvířata samozřejmě nejsou sama schopna žádný takový medikament obstarat, potřebné látky od pradávna získávala prostou konzumací těchto pozoruhodných bylin. Jednodušší by proto v případě vašeho čtyřnohého miláčka bylo, pokud byste mu kanabis přidávali do potravy. Ovšem pouze v takovém případě, kdyby mu taková věc mohla skutečně pomoci, což si nejlépe ověříte po poradě s nějakým odborníkem. Není to totiž příliš obvyklé a tak to sami raději nikdy nezkoušejte! Nicméně fungovat taková léčba do značné míry opravdu může. Jenom je třeba použít odrůdu, v níž bude pouze zanedbatelné množství psychoaktivního kanabinoidu THC, abyste vašemu miláčkovi nepřivodili další potíže.

Kanabis léčí širokou škálu chorob

Látky obsažené v konopí dovedou velmi účinně bojovat s mnoha neduhy a chorobami, jimiž řada lidí trpí. Existuje přitom hned několik různých způsobů, kterými je můžeme našemu tělu dodat. Od klasického kouření přes čím dál oblíbenější masti až po tzv. vaporizaci či oleje nebo tinktury. Na jak širokou škálu nemocí zabírají právě mastičky připravené z této blahodárné rostliny, je skutečně pozoruhodné. Pojďme tedy zmínit alespoň některé z nich:

1) Zánět hrtanu i prosté nachlazení provázené bolestí v krku – namasírujete mastí krk a převážete ho šátkem.

2) Rýma – potřete čelo a nos (dojde k uvolnění hlenu).

3) Počínající zánět průdušek lze léčit teplou konopnou drtí vylouhovanou ve vazelíně, kterou zabalíte do látky (nejlépe bavlněné) a přes noc necháte přiloženou na prsou.

4) Bolesti hlavy i migréna – potřete čelo a spánky.

5) Zelený zákal – pomáhá, když před spaním potřete oční víčka.

6) Astmatické obtíže – usnadňuje dýchání.

7) Svalové napětí a křeče uvolňuje celkem spolehlivě.

8) Bolesti kloubů i svalů – stačí bolestivá místa potřít.

9) Menstruační bolesti dovede zmírnit zásadním způsobem – stačí natřít a namasírovat podbřišek.

Není to jistě zdaleka vše, s čím může lidskému organismu konopná mast pomoci, a dalo by se tedy ve výčtu ještě nějakou chvíli pokračovat, pokud bychom měli více prostoru. Jak již bylo řečeno, jsou tu ale i jiné cesty vedoucí k úlevě, jako třeba macerovaná marihuana, nicméně jeden typ onemocnění, u kterého zabírají právě masti zdaleka nejlépe, však přece jenom ještě zmínit musíme. Jsou jím kožní choroby.

Číslo 1 v boji s mnoha kožními potížemi

V jedné oblasti péče o zdraví konopná mast skutečně vyniká. Onou oblastí jsou kožní nemoci, kde je její využití mimořádně rozsáhlé. Významně pomáhá s léčbou:

a) atopických ekzémů

b) spálenin

c) lupénky

d) proleženin

e) pooperačních jizev

f) akné

g) plísní

h) oparů

A opět by se dalo pokračovat. Mast z konopí je totiž také skvělým lékem na otoky a záněty žil, na nemokvající bércové vředy a umí si poradit i s těhotenskými striemi. Jen pozor na jednu věc. Nepoužívejte ji na krvácející rány!

Zkuste si ji vyrobit sami

S trochou šikovnosti se vám příprava domácího konopného mazání určitě podaří. Nejprve si ale řekneme pár důležitých věcí. Základem výroby je surovina, na kterou se účinné látky obsažené v kanabisu dokáží navázat. Jde tedy především o tuk a nejčastěji se k tomuto účelu používá buď lékařská vazelína, nebo sádlo, případně také máslo. Čili suroviny, které jsou běžně dostupné. Horší to už může být s dostupností potřebných rostlin, které se prozatím podomácku pěstovat nemohou. Ale většina lidí si zřejmě dovede poradit. Takže tady je onen slibovaný recept.

Jaký je postup?

Připravíme si sušené listy a palice samičí rostliny (ne stonky) a můžeme přidat i semínka. Ve vodní lázni rozpustíme 1 kg vazelíny (max. při 80 °C) a přidáme cca 0,75 litru rozemletých částí rostliny (nejlépe v bavlněném sáčku). Směs louhujeme 2 hodiny a pak vše necháme zchladnout. Získáme tak základ masti, který necháme společně se směsí v sáčku cca týden odležet na temném a chladném místě. Po týdnu celou proceduru zopakujeme (znovu 2 h při maximálně 80 °C). Téměř hotová mast se pak nechá ležet další měsíc a teprve potom se přikročí k finální úpravě, při které se naposledy zahřeje a přivede se tak do tekutého stavu, aby ji bylo možné přecedit ideálně přes nějaké jemné plátno. Ihned jí naplníme připravené sklenice nebo kelímky, které uzavřeme víčkem.

Domácí nebo kupovaná, pomoci mohou obě

Domácí výroba je sice časově poměrně náročná, ale výsledek obvykle stojí za to. Nezapomeňte hotovou mast skladovat na tmavém a studeném místě (klidně i v lednici) a to zejména tehdy, pokud jste jako příměs použili i konopný olej, který se v teple a na světle rychleji rozkládá. Spotřebujte ji nejlépe do šesti měsíců. No, a pokud si konopné mazání z jakéhokoliv důvodu připravit nemůžete nebo se vám do toho zkrátka jenom nechce, vydejte se do některé z lékáren nebo zasedněte k počítači a prohledejte e-shopy. Nabídka je velice slušná. Jenom nezapomeňte dát raději přednost výrobkům v BIO kvalitě, bývají zpravidla spolehlivější.

Tak co, zkusíte si mast z konopí vyrobit doma sami, nebo dáte raději přednost některé z jejích profesionálně připravených variant? A použili jste už někdy nějakou? S jakým výsledkem?

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist