Kdo chodí na botox a proč

Neologické spojení “chodit na botox” mohlo ještě donedávna vyvolat u mnoha nezasvěcených údiv nebo dokonce pozdvižení. Zvláště pokud jim bylo známo, že botulotoxin (familiárně označovaný botox, i když ve skutečnosti je tato zkratka obchodním názvem jednoho z produktů na bázi botulotoxinu vyrobených) je poměrně silný a obávaný jed; dokonce aspiruje na první místo mezi jedy z hlediska smrtících účinků. Na zabití člověka postačí jen několik tisícin miligramu, a protože bakterie, která ho produkuje, se dokáže usadit v konzervovaném mase nebo zelenině, v minulosti skutečně docházelo k nešťastným otravám. V případě botulotoxinu však můžeme konstatovat, že všechno zlé je pro něco dobré – díky usilovné práci lékařů bylo zjištěno, že v silně naředěné podobě může být používán jako lék. Tak se postupně stalo běžným “na něj chodit”.

Jak prospívá působení jedu

Botulotoxin patří mezi neurotoxiny. Tyto látky se zaměřují na nervový systém a narušují procesy nervové signalizace, které stimulují svalové kontrakce. Tak droga způsobuje dočasnou svalovou paralýzu. Aby se jakýkoli sval stáhl, nervy uvolňují látku zvanou acetylcholin,která funguje jako jakýsi chemický posel, na místo, kde se nervová zakončení setkávají se svalovými buňkami. Acetylcholin se váže na receptory na svalových buňkách a způsobuje jejich smrštění nebo zkrácení. Botoxové injekce zabraňují uvolňování acetylcholinu, a tak zastavují stahování svalových buněk. Tímto způsobem toxin pomáhá svalům méně ztuhnout.

Využití v kosmetice a v lékařství

Uvedených vlastností se začalo brzy využívat. I když obvykle potřebujeme, aby se svaly smršťovaly a natahovaly, protože na tom je založen princip našeho pohybování, existují situace nebo místa, kdy stojíme právě o pravý opak. Když došlo ke “zkrocení botulotoxinu”, některé medicínské obory doslova zajásaly.

Estetická medicína

Primárním použitím botulotoxinu v této oblasti je redukce neoblíbených vrásek na obličeji. Podle Americké rady pro kosmetickou chirurgii jsou injekce botoxu nejoblíbenější kosmetickou procedurou na celém světě. Už v roce 2016 podstoupilo tento typ úpravy botoxem jen v USA více než 7 milionů lidí. Účinky jsou dočasné, trvají 3–12 měsíců, v závislosti na typu léčby. Lidé často požadují injekce kvůli vráskám do následujících oblastí obličeje:

  • vrásky mezi obočím nazývané zamračené linie,
  • vrásky kolem očí, známé jako vrány,
  • horizontální záhyby na čele,
  • čáry v koutcích úst,
  • dlažební kostka“ na bradě.
  • Nejvhodnější a nejčastěji používané jsou však botulinové injekce aplikované kolem očí a na čele.

Další lékařské obory

Zdravotničtí pracovníci také používají botulotoxin k léčbě různých nemocí, které jsou nějak spojené s nervosvalovým systémem. Jsou to například:

  • spasticita (křečovitost) horních končetin,
  • zkřížené oči neboli strabismus u osob starších 12 let,
  • silné pocení v podpaží,
  • prevence migrény u lidí, jejichž migrénové bolesti hlavy trvají alespoň 4 hodiny 15 a více dní v měsíci,
  • snížení symptomů hyperaktivního močového měchýře,
  • křeče očních víček,
  • neurologická pohybová porucha nazývaná cervikální dystonie, která postihuje hlavu a způsobuje bolest krku.

Další možnosti předmětem výzkumu

Jak je vidět, má botulotoxin práce více než dost, a aby toho nebylo málo, o dalších pracovních příležitostech pro něj se momentálně bádá. Velmi lákavá je představa, že by si tento šikovný jed dokázal poradit např. s alopecií, tedy nadměrným až úplným vypadáváním vlasů, lupénkou nebo s polykacími obtížemi. My mu rozhodně budeme držet palce.

Máte důvěru k nejnovějším objevům na poli medicíny? Co si myslíte o hranici mezi jedovatým a prospěšným léčivem? Co vás přesvědčí užít něco, co může ve větší dávce uškodit? Ke vám nejvíc vadí vrásky?

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist