Chcete si koupit první RC auto? Poradíme vám, co všechno zohlednit

Chcete si koupit první RC auto? Poradíme vám, co všechno zohlednit
Ohodnoťte článek!

V posledních několika letech prošly RC modely poměrně bouřlivým vývojem. Zatímco některá autíčka na dálkové ovládání jsou vhodná spíše jako hračky pro děti, jiná mají zase takové zrychlení, že patří pouze do rukou dospělých. Velké rozdíly jsou u RC modelů i v konstrukcích, cenách a vlastnostech. V následujících řádcích vám proto pomůžete vybrat vhodnou variantu.

Moderní RC auta jsou skutečně rychlá. Podle Guinessovy knihy rekordů v roce 2014 dosáhlo RC auto upravené na zakázku rychlosti 325 km/h. Průměrně však RC modely dosahují jen zlomku uvedené rychlosti, většinou kolem 50 až 60 km/h. Samozřejmě, narazíte i na varianty, které dokážou jezdit rychlostí až 100 km/h, ovšem počítejte i s tím, že takové auto vyjde i na více peněz. Rychlost však není nejdůležitější metrikou.

Měřítko

Velikost RC auta se uvádí poměrem oproti skutečnému vozidlu, například model s měřítkem 1:16 je šestnáctkrát menší než skutečný automobil. Běžně se setkáte s měřítkem 1:10. Obecně také platí, že čím je RC model větší, tím je i dražší.

Baterie

Standardně se používá nikl-kadmiový akumulátor, který je charakteristický dlouhou životností. Sice se používá spoustu let, nicméně postupně se přechází na moderní a pokročilé alternativy. I tak stále narazíte na autíčka na dálkové ovládání s tímto typem baterie.

Efektivní variantou je nikl-metal hybridový akumulátor vyznačující se příznivou cenou. Podobá se předchozí technologii. Pro létající RC modely se používají lithium-polymerové akumulátory s vynikajícím poměrem mezi kapacitou a objemem.

V současné době nejpoužívanější je lithium-iontový akumulátor, a to především díky nízké pořizovací ceně a vysoké hustotě energie vzhledem k objemu.

Druhy RC aut

V neposlední řadě se ještě RC auta rozdělují podle konstrukce. Ujasněte si tedy, k jakému účelu chcete RC auto používat. Budete s ním jezdit po silnici, nebo i v terénu? Pro většinu uživatelů je terénní provedení vyhovující, protože s takovým autem můžete jezdit kdekoliv. Silniční varianty jsou rychlejší, zvládají lépe zatáčky, protože pneumatiky mají lepší přilnavost, ovšem potřebujete velkou asfaltovou plochu (například parkoviště).

Pro děti jsou ideální volbou mini autíčka, která disponují menšími koly a nízkým podvozkem. Ratolesti tak s těmito modely mohou dovádět klidně i v interiéru. Nejoblíbenější je bezpochyby monster truck do terénu. Monster truck má vysoký podvozek i velká kola, a tak zvládne jakýkoliv terén. Buggy je pro nadšence do závodů.

Truggy zase kombinuje vlastnosti dvou variant – monster truck a buggy. Truggy je vybaven vyšším podvozkem i většími koly. Dále jsou připraveny typy short course, RC silniční auta, rally, spalovací RC auta či expediční modely.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist