Běžné mytí vlasů stačí u normálního typu vlasů. Mastné a suché vlasy vyžadují důkladnější péči, především speciální přípravky právě pro ně a šetrný způsob vysoušení i oplachování. Když se však dostaví závažnější komplikace, je potřeba nastolit speciální péči.
Lupy, lupy, lupy
Velmi nepříjemné je, když se na pokožce hlavy tvoří lupy. V takovém případě jsme nuceni nosit světlé oblečení, aby nebyly bílé kousíčky tolik vidět, snažíme se ve vlasech vůbec neprohrabávat, abychom lupy nedostaly napovrch vlasů atd.
Jestliže máte lupy, vyvarujte se nošení přiléhavých pokrývek hlavy. Ošetřování vlasů věnujte dostatek času, pořiďte si přípravky, které pokožku dostatečně hydratují. Pomáhá také masáž pokožky hlavy, k dostání jsou speciální éterické oleje, které si můžete do pokožky vmasírovat. Už naše babičky na lupy používaly odvar z kopřiv. Nyní už začínají kopřivy růst, můžete si nasbírat čerstvé výhonky plné síly a připravit si odvar zcela zdarma, přitom výživný a účinkující.
Abyste pokožku nevysušovaly, nefénujte si vlasy horkým vzduchem, spíš je jen jemně vymačkejte do ručníku a nechte je uschnout volně. Pokud fén použít musíte, protože spěcháte nebo se bojíte prochladnutí, použijte vlažný vzduch anebo studený.
Když jsou vlasy poškozené
Jestliže se vaše vlasy třepí, jsou bez lesku a nepoddajné, rozhodně je nefénujte, vyhněte se i barvení a používání žehličky na vlasy. Kupte si masku na vlasy a vyživující olej a vlasy pravidelně ošetřujte. Vhodné je také doplnit jídelníček o výživové doplňky, např. se doporučuje vitamin E, A a B6. V lékárně si kupte kvalitní zinek a hořčík. Kvalitní přípravky vám může prodat kadeřnice, která také pomůže stav vlasů zhodnotit a doporučit tu nejlepší péči.
Na roztřepené konečky se skvěle hodí oleje, např. arganový. Roztřepených konečků se zbavte, aby se třepení neposouvalo dál ke kořínkům vlasů, nechte si je zastřihnout o 2 cm nebo víc, podle toho, jak dalece se vlasy třepí. Toto podstupte každé 2 – 3 měsíce, vlasy zesílí a budou zdravější.
Nejen mužům vypadávají vlasy
Je normální, že nám na podzim a na jaře vypadává víc vlasů, jde o sezónní jev. Pokud ale neustoupí a přetrvává, navštivte dermatologa. Vypadávání vlasů nemusí být jen chybějícím vitaminem nebo oslabenou pokožkou hlavy. Příčiny mohou být závažnější, např. špatná činnost štítné žlázy. Vlasy i pokožku můžete posílit bylinkovými odvary. Bylinky použijte i k pití, např. si kupte kopřivu, přesličku, anebo si pořiďte výživové doplňky s jejich obsahem. Pomohou i ke zdravější pleti, pomáhají ji vyčistit a vyhladit a celkově detoxikují.