Podlaha je důležitou součástí každé místnosti, dotváří její charakter, je jedním z hlavních designových prvků. V současné době je trh s podlahovými krytinami plný různých materiálů, barevných odstínů a vzorů. Klasickými jsou podlahy, koberce nebo PVC. Nežádanější podlahovou krytinou je podlaha, především ta laminátová plovoucí podlaha, proč je tak vyhledávaná a jak se pokládá, vám prozradí následující článek.
Laminát
Laminátová plovoucí podlaha je stále více oblíbenou moderní podlahovou krytinou. Je to díky obrovské barevné a vzorové škále. Laminátové podlahy dokáží imitovat jakýkoliv vzor nebo motiv, od dřevěných až po kamenné. Jsou více cenově přijatelné, než například dřevěná podlaha. Laminátová podlaha je velmi odolná, tudíž se hodí do zatěžovaných a frekventovaných místností.
I když je pořizovací cena laminátové podlahy nízká, je potřeba dát si pozor na nepřirozeně levné plovoucí podlahy, nízká cena většinou znamená nekvalitní materiál, který dřív nebo později přestane plnit svou funkci.
Dřevo
Oproti tomu dřevěná podlaha je daleko teplejší, příjemnější na dotek i pohled a je na výběr z různých materiálů. Jistota u dřevěné podlahy je, že vždy bude unikátní. Dřevěná plovoucí podlaha není tak odolná, například v kontaktu s vodou, jako laminátová, ale je u ní možnost renovace, kdy bude dřevěná podlaha opět působit teple a příjemně.
Plovoucí podlaha
Obě tyto varianty jak již bylo naznačeno, se dají pořídit v plovoucím provedení. Díky tomuto jednoduchému systému si podlahu zvládne položit i domácí kutil. Plovoucí podlahy fungují na principu zámků, a volnému položení na povrch, namísto lepení natvrdo.
Příprava
Než se začne se samotným pokládáním podlahy, je potřeba udělat několik kroků. Základem je samozřejmě koupení podlahové krytiny, a to v dostatečném množství a s potřebnými pomůckami, jako lišty, zvukotěsnou izolaci, speciální lepidlo. Důležité je, balíky nerozbalovat a pokládat na lišty a ne přímo na podlahu. Skladovat v místnosti, kde bude podlaha položena při pokojové teplotě, aby se podlaha aklimatizovala, většinou se doporučují dva dny.
Podklad, na který se bude podlaha pokládat, musí být dokonale rovný, povolené jsou jen 2mm nerovnosti, zbavený nečistot. Nevhodný podklad je drolivý beton, hnijící podklad a příliš vlhké prostředí.
Plovoucí podlahu lze položit na linoleum nebo podlahu z PVC. V případě podkladu z betonu je potřeba položit paronepropustnou folii. Po dokonale připraveném podkladě, se musí položit zvukotěsná izolace, to aby se zvuk kroků nešířil prostorem. K tomu je vhodná vlnitá lepenka nebo pěnová folie.
Položení podlahy
Jednotlivé části podlahy se k sobě lepí speciálním lepidlem. V případě, že při aplikaci steklo ze spáry, je dobré počkat 10 minut a až poté ho odstranit, půjde to lépe. Podlahové dílce se k sobě lepí v 10mm rozestupech, aby vznikaly dilatační spáry, rozestupy lze ohlídat připravenými špalíčky. Spáry jsou důležité, až začne podlaha pracovat, kvůli vlhkosti.
Doporučuje se začít pokládat v místech, odkud do pokoje proudí světlo. Dílce se spojují za pomocí zámkového spoje. Jednotlivé řady by se měly míjet o 30 až 40 cm. Tak, že nová řada začíná zbytkem dílce z řady minulé. Většinou se takto položí tři řady, které se nechají, kolem 45 minut proschnout. Dále se postup opakuje, až není podlaha položena po celé místnosti.
Na podlahu se smí vstoupit a začít ji používat až po 24 hodinách, kdy je lepidlo správě zatvrdlé a nehrozí, že by se podlaha rozjela. Pak se přimontují lišty, pozor, ne k podlaze, ale ke zdi. Trh s plovoucími podlahami nabízí variantu i bez lepidla, taková instalace je podstatně jednodušší. Takové podlahy lze po dokončení využívat, nehrozí vznik nežádoucích spár, jelikož zámkový systém je pevný přitažen.