Péče o miminko

Devět měsíců jste se na něj těšili, pečlivě připravovali celou domácnost, nakupovali výbavičku a plánovali vše od jména možná až po budoucí povolání. A teď je najednou tady. Malý drobeček, miminko, které vám přinese mnohé radosti, ale i starosti – zejména pokud se rozpláče, a vy nebudete vědět, co se děje. Náplní vašich nejbližších dnů se nyní stává téměř výhradně péče o miminko, která má svá pravidla. Dobré je ale také vědět, že existuje i řada triků, které vám vše ulehčí.

Jak se starat o miminko

Péče o novorozence je zejména pro prvorodiče nesmírně náročná. Vše je nové a neznámé, mění se zaběhnuté rituály, a do středu pozornosti se dostává pouze novorozenec a jeho potřeby. Miminko je ale bohužel nedovede slovy vyjádřit, proto dny i noci provází dlouhé chvíle pláče, kdy se rodiče občas i zoufale snaží odhalit příčinu nespokojenosti potomka a situaci vyřešit. Přebalování, krmení, uspávání a hra s dítětem najednou vyplňují téměř veškerý volný čas rodičů. Veškeré tyto úkony jsou přitom nesmírně důležité pro aktuální chování, ale i budoucí vývoj dítěte, a je proto potřeba, aby byly prováděny správně. V domácnosti s miminkem je třeba udržovat čistotu, používejte však přírodní čisticí prostředky.

Jak uspat miminko

Základem kvalitního spánku vašeho miminka je příjemné klidné prostředí. Ukládejte proto dítě do větrané místnosti s minimem hluku. Zejména novorozence zavinujte do zavinovačky, nebo obklopte polštáři, aby měl pocit bezpečí, případně jej chvíli hlaďte, houpejte v náručí, houpacím křesle, nebo i kočárku.

Jak přebalit miminko

Přebalování je nedílnou součástí péče o miminko, a pro jeho komfort je správná technika i kvalita výsledku stěžejní. Žádná hračka to ale bohužel není, a je hned několik zásadních chyb, kterých se můžete dopustit. V první řadě si připravte vše, co budete potřebovat pěkně na dosah ruky. Jakmile dítě rozbalíte, na žádné pobíhání nebude prostor. Miminko podložte na nejlépe omyvatelnou podložku, svlékněte miminko od pasu dolu a rozviňte použitou plenku. Pokud se miminko pokakalo, nejprve mu při nadzdvihnutí nožiček a vytočení tělíčka do strany otřete zadeček. Teprve potom plenku zpod něj odsuňte. Miminko jemně otírejte vlhčenými ubrousky nebo mokrou žínkou, a to vždy zepředu dozadu. Následně ošetřete zadeček krémem proti opruzeninám, rozviňte pod miminko čistou plenku a můžete jej znovu zavinout a obléci.

Jak koupat miminko

Miminko koupeme obvykle jedenkrát za dva dny, přičemž stěžejní je správná teplota vody, která by měla být ideálně okolo 37 °C. K zajištění správné teploty vám dnes snadno pomohou speciální dětské teploměry do vody, které ponoříte do vaničky, a můžete i průběžně teplotu sledovat. Vody ve vaničce by mělo být je 10 až 15 cm, více dítě nepotřebuje, a vyhnete se tak řadě rizik. Využít můžete také speciální lehátko pro větší stabilitu. Do vody přitom není potřeba přidávat žádná mýdla ani olejíčky, miminku postačí jemné polévání čistou vodou od hlavičky k nožičkám. Důkladně však omyjte každý záhyb včetně genitálií, abyste se vyhnuli opruzeninám. Koupel by měla trvat zhruba pět minut, po kterých miminko opatrně vyjmete z vaničky, důkladně osušíte v každém záhybu, můžete natřít krémem, zabalíte do plenky a obléknete.

Jak oblékat miminko

Řada maminek tápe v tom, jak je vhodné miminko obléci, třeba už na cestu z porodnice. Obecná zásada v tomto zní, že miminko by mělo mít na sobě vždy o jednu vrstvu oblečení více, než vy. To znamená, že pokud vy jdete v létě jen v tričku, miminko by mělo mít například body a svetřík. Pokud si nejste jistá, kontrolujte miminko pohmatem, zda není chladné, ale naopak ani zpocené.

Jak si hrát s miminkem

S nejmenšími miminky si hru v pravém smyslu ještě neužijete, to ale rozhodně neznamená, že jeho život omezíte jen na krmení, přebalování a uspávání. Pro nejmenší miminka je skvělou zábavou mazlení se s rodiči, hlazení, sledování úsměvů či grimas lidí okolo, případně sledování poutavých předmětů okolo.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist