Stala jste se novopečenou maminkou? Pak vás v nejbližších týdnech čekají desítky hodin kojení, přebalování, a také utěšování, zejména kvůli bolestem bříška vašeho miminka. Aby byly co nejméně časté, můžete ale vhodně upravit svou stravu a pomoci tak miminku ke spokojenosti. Jaké potraviny jsou tedy vhodné nebo naopak nevhodné při kojení?
Na nadýmavé potraviny zapomeňte
V prvních čtyřech až šesti měsících po porodu byste měla pokud možno co nejvíce omezit konzumaci nadýmavých potravin – zejména pokud má vaše dítě s nadýmáním výraznější problémy. Především budete muset zapomenout na čerstvé pečivo a výrobky s kvasnicemi, dále pak na květák, brokolici, zelí, kedlubny, ředkvičky, zelený hrášek, luštěniny, sóju, a také veškeré sycené nápoje, ve kterých je přehršel bublinek, a k nadýmání přímo vybízejí. Obecně pak platí, že co nadýmá maminku, bude pravděpodobně nadýmat i miminko, proto sledujte také své zažívání.
Pozor na alergie
Kromě nadýmání ale hrozí při konzumaci nevhodných potravin ještě jiná komplikace – a sice kopřivka, kterou tělo dítěte reaguje na některé „agresivní“ potraviny. Zejména se jedná o ovoce, jako jsou citrusy, kiwi, tropické ovoce, jahody, ale také kyselý rybíz, angrešt nebo ostružiny. Ze zeleniny může vyvolat alergickou reakci zejména rajče nebo paprika – obzvláště pokud jsou konzumovány v syrovém stavu. Stejně tak nejsou vhodné mandle, ořechy, pistácie nebo arašídy.
Kořeněné, sladké, mastné
Během kojení byste se také měla vyhýbat polotovarům, které obsahují vysoké množství konzervačních látek. Dále raději neholdujte tepelně neupraveným výrobkům, jako jsou majonézové saláty, syrová vejce či maso, nebo také zrající sýry. Vhodné pak s ohledem na zdravou životosprávu nejsou ani dráždivé kořeněné pokrmy, mnoho mastného nebo sladkého. V omezeném množství si ale čokoládu nebo chipsy pochopitelně dopřát můžete.
Čeho se bát nemusíte
Jak vyplývá z předchozích řádků, omezení v oblasti stravování kojících žen je celá řada. A přitom byste se zároveň měla snažit stravovat pestře a plnohodnotně, neboť z vaší stravy se prostřednictvím mléka krmí i miminko, které pochopitelně nezbytně potřebuje vitamíny i živiny. Najít tu správnou skladbu jídelníčku bude možná ze začátku složité, přesto nevěšte hlavu.
Bez výčitek si určitě můžete dopřát libové maso a ryby, polotučné mléčné výrobky jako jogurty, kefírové mléko či sýry, kvalitní rostlinné tuky, cereální výrobky, těstoviny, rýži i brambory. Ze zeleniny neuškodí mrkev, cuketa nebo špenát, z ovoce zase jablka (bez slupky), banány, meruňky, borůvky nebo švestky. Na podporu trávení miminka je přitom vhodné popíjet během dne zejména čaj pro kojící matky, který díky kombinaci bylinek pomáhá od nadýmání.
Ostatní potraviny, které nepatří do kategorie vhodných, pak zkoušejte postupně, jednu po druhé. Pokud dítě nebude reagovat nijak výjimečně, můžete je do jídelníčku zařadit nastálo.