Aromatickou vůni skořice zná asi každý z nás z voňavých domácích štrůdlů, svařeného vína, nebo třeba kapučína. Znalci ale vědí, že moc skořice je nejen v oblasti kulinářské. Skořice je totiž například fenomenální požírač kalorií, skvěle působí na zažívání, a zatočí i s nachlazením.
Co je vlastně skořice?
Skořice je sušená kůra rostliny skořicovníku, například skořicovníku ceylonského, nebo skořicovníku čínského. Má výraznou aromatickou vůni a obsahově je bohatá na silice. Uplatnění proto nachází v širokém spektru oborů, od kulinářství, přes léčitelství, až po kosmetiku.
Kde všude pomáhá skořice
Pozitivní účinky skořice na lidský organismus jsou různorodého druhu, a téměř každý si mezi nimi najde ten svůj ideální. Mimo jiné skořice pomáhá krevnímu oběhu, snižuje krevní tlak, štěpí tuky, zlepšuje trávení, kdy uklidňuje různé koliky, průjmy, nevolnosti i nadýmání, zahřívá celkově zažívací trakt, a skvěle pomáhá i při nachlazeních, kdy se využívá především dezinfekčních a antibiotických účinků skořice. Ženy si pak skořici cení pro schopnost zmírňovat menstruační bolesti, ale také potíže spojené s obdobím přechodu. Zevně se používá také proti revmatismu.
Skořice a cukrovka
Pozitivní působení skořice se prokázalo v posledních letech také u pacientů trpících cukrovkou 2. typu. Tato choroba vzniká tak, že tělo ztrácí citlivost na inzulín, hormon podílející se na transformaci cukrů v energii. Tělo v důsledku ztráty citlivosti uchovává vysoké množství cukru (glukózy) v krvi, což může způsobovat různé zdravotní komplikace. Právě skořice přitom podle výzkumů dovede necitlivost eliminovat a účinnost inzulínu naopak zvyšovat.
Kdy může skořice škodit
Účinky aromatického koření jsou veskrze pozitivní, přesto v jednom případě je vhodné se skořici raději vyhýbat – a to v období těhotenství. Skořice totiž podporuje kontrakce, tedy stahy dělohy, které by v raných fázích těhotenství mohly způsobit potrat či předčasný porod.