Jak se zbavit bolesti břicha?

Bolest břicha je symptomem velké škály nemocí, proto se vyplatí ji nepodcenit. V dutině břišní je uloženo několik důležitých životních orgánů, které při svém onemocnění nemusí vystřelovat bolest pouze do místa svého výskytu. Je tedy velmi obtížné, čím je bolest břicha způsobena.

Bolest břicha

Než vyrazíte k lékaři, je dobré si zodpovědět několik základních otázek.

  • Jak dlouho to bolí?
  • Co jste jedli a pili?
  • Objevila se bolest poprvé?
  • Jaká je vaše teplota?
  • V jaké části břicha se bolest objevila?

Bolest břicha lze zařadit do 4 kategorií bolesti, podle intenzity a způsobu bolesti. Každý typ bolesti signalizuje jiné onemocnění nebo problém. Tupá bolest břicha je charakteristická spíše otravnou bolestí, vyvolávající tlak na břicho. Co se týče intenzity, je spíše dlouhodobější. Ostrá bolest břicha většinou se objevují na konkrétním místě a projevují se píchavou, kousavou a intenzivní bolestí.

Křečovitá bolest břicha působí lokálně i plošně, s různou intenzitou. Většinou způsobí celkové stažení dutiny břišní, člověk se nedokáže uvolnit a jakýkoliv pohyb způsobuje bolest. Nadýmání a plynatost objevuje se pocit plnosti, břicho působí nafouknutě, je to doprovázeno křečemi. S bolestí břicha přicházejí další nepříjemné účinky, jako zvracení, průjem, teplota, pocit na omdlení.

Důležitou informací nejen pro vás ale i pro ošetřujícího lékaře je co nejlépe popsat, kde se bolest vyskytuje. Oblast, která se vztahuje k břichu je od spodního kraje podprsenky až po horní okraj kalhotek.

Jaké jsou základní oblasti břicha?

  • uprostřed nadbřišku
  • levý nadbřišek
  • pravý nadbřišek
  • kolem pupku
  • levý podbřišek
  • pravý podbřišek
  • střední část podbřišku

Obecně platí, ať už vás bolí břicho jakkoliv a pokud bolest neustává je nejlepším řešením navštívit lékaře. Pokud je bolest k nevydržení a neustává, doporučuje se neváhat a jet na pohotovost. I kdyby se nejednalo o nic vážného, u břicha by se nemělo nic podcenit. Mezi nejčastější příčiny bolesti břicha nebo bolest v podbřišku jsou žaludeční neuróza, zaražené větry, žaludeční vřed, zánět slepého středa.

 Žaludeční neuróza

Ta je většinou způsobena stresovými situacemi, rozčílením nebo strachem. Projevuje se tupým tlakem v oblasti žaludku. Provází ho pocit na zvracení, plností, pálením žáhy. Ideální léčbou je heřmánkový čaj nebo soda na pálení žáhy.

 Zaražené větry

Velmi nepříjemná bolest v nadbřišku, který je provázen občasným bodnutím. Břicho se jeví plné a vystouplé. Důležité je věnovat pozornost, aby nedocházelo k problémům s dýcháním, pocitům na omdlení a tep je normální, pokud by tomu tak bylo mohlo by se jednat o infarkt zadní stěny srdeční. Pro odstranění bolesti je dobré použít mátový nebo fenyklový čaj. Pomocí může menší pohybová aktivita, například dřepy.

Žaludeční vřed

Projevuje se pálivou bolestí, vystřelující až do zad. Objevuje se hlavně po jídle. Vřed vzniká špatnou životosprávou, kouřením, alkoholem. Žaludeční vřed je nutné líčit s odborníkem, většinou funguje dieta a klid. Nedoporučují se jídla jako masové vývary, uzeniny, polévkové koření.

Zánět slepého střeva

Bolest se nejčastěji objevuje kolem pupku a později v pravém podbřišku. Bolest je doprovázena zvracením, teplotami, zrychleným tepem, zácpou, nechutenstvím a nedotknutelností břicha. Než dojde k lékařské pomoci, je dobré si lehnout na záda a pokrčit nohy v kolenech.

Těhotenství

Obzvlášť se musí věnovat pozornosti bolesti břicha v období těhotenství. Bolest břicha v těhotenství může být způsobená stejnými problémy jako u jiných lidí, ovšem také může být příčinou předčasný potrat nebo předčasný porod. Je tedy nutné pravidelně docházet na gynekologické prohlídky a jakékoliv problémy sdělovat lékaři.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist