Pečujte o svůj chrup, abyste neplatili za jeho opravování desetitisíce korun

O zuby se musíme všichni pečlivě starat, bez toho napáchá plak a bakterie velmi rychle škody, jež jsou nevratné. Respektive jsou i lidé, kteří byť si zuby čistí nepravidelně a celkově o ně nedbají, mají je i přesto krásné a zdravé, ale těch je velmi málo. Těch pár šťastných má dobré genetické vybavení, pevnou a odolnou sklovinu, ale většina z nás k nim nepatří.

Jestliže zjistíme, že se nám zub začíná kazit, pozorujeme bílé nebo tmavé flíčky, nemusí jít o pigmentovou skvrnku či usazeninu, ale počínající kaz. Je důležité co nejdříve vyhledat zubního lékaře, aby zub zkontroloval a udělal, co je potřeba. To stejné platí i v případě, že nás zub bolí, nebo když nám vypadne plomba. Ani chrup ukrytý pod zubními korunkami nemůžeme nechat bez čištění, o krčky i korunky je potřeba náležitě pečovat.Zubní ošetření je stále dražší a mladých, vystudovaných lékařů málo. Může za to finanční ohodnocení, kdy spousta z nich se vydává za prací do zahraničí. Trendem se stává, že vznikají soukromé ordinace i zubní kliniky, kde vám zuby opraví kvalitně, žalostné jsou čekací doby a ceny materiálů i služeb nám většinou vyrazí dech. Plomby, zubní výplně, čištění zubních kanálků, zubní náhrady, dokonce i extrakce zubů se pohybují v několikasetkorunových cenách, ale spíše tisících. Hezké zuby se stávají devizou osob, jež si ošetření mohou dovolit.

U malých dětí rodiče ve svém zájmu zuby dětem pomáhají čistit, aby sobě i jim nepůsobili zátěž nejen v současnosti, ale ani do budoucna. Dospělí se zase zajímají o to, jak chrup čistit a předcházet komplikacím.

Nejlepším způsobem je zjistit si, jaké možnosti náš trh i služby nabízí. O vaše zdraví může být postaráno výborně, ale je fakt, že to nebude úplně zadarmo. I tak ale, investice se vyplatí bezbolestnými zuby, jejich krásou a šetřením na zákrocích.

Dentální hygiena – patří ke způsobu, jak předcházet kazům, zánětům dásní, zubnímu kamenu… Naučí vás zde, jak si zuby čistit efektivně, čím si je čistit a jaké pomůcky používat po samotném vyčištění zubů. A vězte, že vědět, jak o které zuby pečovat, není žádná hračka.

  • Zubní kartáčky – nejvíce doporučované klasické zubní kartáčky jsou s rovnými štětinkami, hustými, ukončenými do roviny. Lepší je používat měkčí typy, než tvrdé, aby vám nepoškrábaly sklovinu.
  • Mezizubní kartáčky – ty už jsou také běžnou součástí domácností. Výborně vyčistí prostory mezi zuby a seženete je v mnoha velikostech. Praktické je mít je s vršky, aby byly chráněné před nečistotami.
  • Dentální nitě – ať už ochucené, nebo bez příchutě, pomohou snadno vyčistit plochy, kde zuby na sebe úplně naléhají a mezizubní kartáček by se zde nevešel. Pozor však na třepící se nitě, které zadrhávají o příliš natěsno sousedící zuby a je trochu komplikované je vytáhnout.
  • Škrabka na jazyk – že jste o ní neslyšeli? Jde o kovovou nebo umělohmotnou pomůcku ve tvaru „V“, kterou uchopíte do obou rukou a vyčistíte jazyk. Můžete ho však čistit i kartáčkem, který může mít z opačné strany, než jsou štětinky, vroubky právě pro lepší čištění jazyku.
  • Ústní vody a spreje – nenahrazují čištění zubů, což si mylně myslí nebo přejí např. děti, ale i líní dospělí. Dodávají svěží vůni, ničí bakterie, upravují chvilkově pH v ústech, ale nejsou sami o sobě účinným čistidlem.

Dejte si péči s vaším chrupem. Ušetříte, protože zubní ošetření je stále dražší. A další nevýhodou je, že sehnat zubaře není vůbec snadné.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top
TOPlist