Jestli něco dokáže znepříjemnit život, je to alergie. Neustále tekoucí nos, zarudlé oči, kopřivka. To a mnohem více nepříjemných příznaků s alergií souvisí a obtěžuje nás při běžném dni. Co dělat, abychom mohli normálně fungovat a nenechali se omezovat?
Co je alergie?
Jak se alergie projevuje, je všeobecně známo a není třeba průběh popisovat. Co ale vlastně alergie je a čím vzniká? Zjednodušeně řečeno se jedná o přehnanou reakci našeho těla a jeho obranného mechanismu na látky, které jsou neškodné, a bránit by se vůči jim nemuselo. Že se z nás stane alergik, souvisí s mnoha vlivy, avšak velkou část na tom nese naše genetická výbava. Jestliže například máme oba rodiče alergiky, je u nás až 60 % šance, že i nás život s alergií čeká. Rodiče toto riziko mohou neblaze ovlivnit ještě dalšími způsoby, například pokud v průběhu těhotenství budoucí maminka kouří, anebo když příliš brzy zařadí dětské příkrmy. Světová zdravotnická organizace z tohoto důvodu nedoporučuje zařazování příkrmů před 6. měsícem věku dítěte.
Jak alergii léčit?
Nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak se obtížím spojeným s alergiemi vyvarovat, je vyhýbat se alergenům. V některých případech však toto logicky není proveditelné, a pak je třeba pořídit lék proti alergii (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/). Samozřejmě můžeme navštívit lékaře, mnozí z nás se však k tomuto kroku uchylují neradi, proto volí léky na alergii bez předpisu (http://www.analergin.cz/analergin-neo/). Antihistaminika, jak se léky na alergii nazývají, působí proti látce podílející se na vzniku alergické reakce. Je vhodné je užívat nejen v případě obtíží, ale i preventivně, pokud trpíme těžší formou alergie. Máme-li alergii na pyly, se včasným zařazením léků nám může pomoci pylový kalendář.
Především je třeba na naše omezení nezapomínat a léky nosit vždy při sobě.